Hizmet Saatlerimiz Hergün Saat 6dan akşam 10a kadar hizmetinizdeyiz
Bizi Arayın +964 750 093 0507
Email Adresimiz akcelebi@yahoo.com info@akcelebi.com

Özel Tavanlar

Özel Asma Tavanlar

özel

Tavanda Gökyüzü

Farklı tavan dekorasyonları da mevcut. Alçıpan kullanımı burda gerçekten başarılı. Tavanda gökyüzü panoraması oluşturmak mümkün.

 

Özel Asma Tavan uygulamalarından birkaç örnek.

 

Hepimiz evlerimizi dekore ediyoruz; güzel bir abajur, sehpalar, avangart koltuklar, şaşalı perdeler, mobilyalara uygun bir halı, belki antika bir masa. Peki ya Tavanlar!……..Modern hayatımızda tavan dekorasyonu gün geçtikçe daha da önem kazanmaya başladı.

Geçmişimizde oldukça önemli olan tavan dekorasyonu modern şehir hayatında yerini basit kartonpiyerlere ve düz alçı tavan boyalarına bıraktı. Ama modern insan buna artık dur diyor! Günümüz tavan dekorasyonu çalışmalarında en sık rastladığımız tasarımlar bir alçıpan ve tavan içine gömülü led aydınlatmalar.  

Bu görmüş olduğunuz tavan dekorasyonu aslında modern hayatın bize getirdiği yapaylığın dekorasyon mantığıyla hayat bulması. Alçıpan sadece lokal alanlarda uygulanması gereken bir malzeme. Oldukça dayanıksız ve eskimeye müsait bir malzeme. Fakat ısrarla tüm yeni yapılarda komple alçıpan tavanlı evlere rastlıyoruz.

Kimilerine göre evininin tavanının klasik olması sorun teşkil etmez, kimileri içinde tavan dekorasyonu bir evin olmazsa olmazı haline gelebilir.Evinizde yaşam alanlarınızın modern ve gözalıcı bir görünüme kavuşması için hiçbir masraftan kaçınmıyorsanız mutlaka salon tavan modellerini incelemenizi öneriyoruz.Özellikle evinizdeki aydınlatmalarda tavanın rolü büyüktür.Salon bölümü evde en fazla ziyaret edilen ve zaman geçirilen alanlardan biri olduğu için salon tavan dekorasyonu gerçekten bu bölgede daha fazla önem taşır. Misafirlerinizide bu bölümde ağırlayacağınız için salon tasarımına daha fazla özen gösterilmelidir.Salonunuz için seçtiğiniz duvar renkleri veya uygulamalar,salon oturma grupları veya aksesuarları özenle seçtiğiniz gibi salon tavan modellerindede seçiçi olmalısınız.

Duvara yada Tavana yapılan alçıpan işlemlerinde en sık karşılaşılan sorunlardan birisi, çatlama ve kırılmalardır.

 

 Yapılan onca maddi yatırımlar heba olduğu gibi psikolojik olarakta yıpratmaktadır. Yüzeyin aşırı emici olması,Derz genişliğine uygun ürün seçilmemesi,Yüzeyin yeterince nemlendirilmemesi Su miktarının iyi ayarlanamaması, Ortam ve/veya yüzey sıcaklığının yüksek olması,Yüzeyin rüzgara maruz kalması,Yüzeyin aşırı sulu silinmesi gibi nedenlerden ötürü çatlamalar gerçekleşmektedir.   Derzin tam doldurulmaması Alçıpan ustalarının ve alçıpan yaptıranların dikkat etmesi gereken husular aşağıda detaylı bir şekilde belirtilmiştir.

 Derz dolgusuna başlamadan, Alçıpan’ların doğru ve sağlam monte edildiğinden emin olunmalı, çıkıntı yapan vida başları kartonu yırtmayacak biçimde içeri yerleştirilmelidir. Derz dolgu işleminden sonra buat deliği açma ve benzeri işlemlerin yapılmaması, bu tür işlemlerin önceden tamamlanmış olması gerekir. Aksi halde derzlerde çatlama olabilir.İşlem gören yüzeyler kuru, toz ve yağdan arındırılmış olmalı, kullanılan aletler daima temiz tutulmalı, işlem sonrasında yıkanmalıdır.

Derz dolgu işlemini takiben duvar yüzeyine bir film tabakası oluşturmak için binder vb. bir malzeme uygulanması veya isteğe bağlı olarak ince kat Saten Alçısı çekilmesi, boya tüketimini azalttığı gibi boşlukları doldurmaya yarar ve duvar kağıdı uygulamalarına da basamak teşkil eder. Bütün bölme duvar sistemlerinde Alçıpanlar yalnız “C” Profillere vidalanır. “U” Profillere vida uygulanmaz. Ancak kapı ve doğrama boşluklarında bulunan lento ve küpeşte görevi yapan “U” Profillere vidalanır. Çift Profilli uygulamalarda, profiller arasında en az 0.5 cm boşluk kalması gerekmektedir. Profiller birbirine kesinlikle değmemelidir.

Asma Tavan sistemlerinde 10 metrede bir mutlaka en az 1 veya 2 cm diletasyon (genleşme boşluğu) bırakılmalıdır. Asma tavanlar içinde hiçbir şekilde havalandırma boşluğu bırakılmamalı ve karşılıklı hava akımını olduğu yerlerde önlem alınmalıdır. Havalandırma ile ilgili çıkışlar tavanlarda havalandırma mazgalları ile sağlanmalıdır. Yani hava tavan içine sıkıştırılmaması gerekir. Askı çubuklu sistemlerde ve agraflı sistemlerde mutlaka çelik dübel ya da muadili bir dübel kullanılmalıdır. Asma Tavan sistemlerinde de tavan “U” Profiller vidalamak için kullanılmamalıdır. Karolajlı Sistemlerde de çiftli yalı maşalar yine çelik dübeller ile tavana tespit edilmelidir